Тростянецька районна рада
Тростянецький район Вінницька область

Географічна довідка

Станом на 01.01.2015 року територія Тростянецького району становить 856 кв. км, що складає 3,3 відсотки загальної площі Вінницької області. Протяжність з півночі на південь становить 42,9 км, а зі сходу на захід 30,5 км. Тростянеччина межує на півночі з Гайсинським, на сході з Теплицьким, на півдні з Бершадським та Чечельницьким, на заході з Тульчинським і Крижопільським районами.

На південному сході району розташоване мальовниче село Ободівка з населенням 3,26 тис. чоловік. В с.Ободівка на межі з Бершадським районом в сосновому лісі поблизу ставків розташовані оздоровчі табори для дітей «Сосновий бір» та «Колос».

Найпівденніші села району - Торканівка і Дубівка.Важливим населеним пунктом  Тростянецького району є с.Капустяни, розташоване на західних межах району. На півночі району розташований Ладижин – місто обласного підпорядкування та с.Оляниця; на сході крайніми в географічному відношенні є села Скибинці, Глибочок, розташовані на березі річки Південний Буг.

Район розташований в межах Подільського плато у південно-східній частині Вінницької області, на заході центральної частини України. Унікальність географічного положення регіону визначається як природнокліматичними умовами правобережної лісостепової зони України, так і відносно рівновіддаленістю від її головних промислово-економічних і торгових центрів.

В геоморфологічному відношенні район розміщений в кордонах північно-західної частини південного Побужжя, в основі якого лежить український кришталевий щит, в межах Подільської височини (максимальна висота 284 м над рівнем моря – на території Капустянської сільської ради) рельєф району носить водно-ерозійний характер. Грунти переважно темно-сірі та сірі опідзолені, глибожилуваті, важко та середньо суглинкові.

Водна мережа на території району представлена річкою Південний Буг з його притоками Сільницею, Тростянцем, Бережанкою, Собом та рядом інших водостоків,- всього 11 річок, які течуть по долинах, балках і ярах. Найбільша річка області і району протікає в північно-східній частині Тростянеччини біля сіл Четвертинівка, Скибинці, Глибочок, Митківка, Тростянчик, на якій побудована і функціонує Глибочанська ГЕС. В надрах землі є певний запас мінеральних вод. На території району нараховується 69 ставків, водне дзеркало яких становить 845 га.

Лісові площі складають 15 684,95 га, де переважають мішані ліси. На території району існує 25 об’єктів природно-заповідного фонду, в т.ч. загальнодержавного – 3 («Гайдамацька балка» на території Цибулівської сільської ради, землекористувач Ободівське державне лісомисливське господарство; Верхівський парк на території Верхівської сільської ради, землекористувач Верхівський сільськогосподарський технікум; Ободівський парк на території Ободівської сільської ради, землекористувач Ободівська школа-інтернат), заказників місцевого значення – 4, пам’яток природи місцевого значення – 12, заповідних урочищ – 6.

Корисні копалини: граніт, глина, пісок. В районі працюють кар’єри: глиняні в Тростянчику, Гордіївці, Савинцях, Ободівці, Ілляшівці, піщані та гранітні відповідно в Ладижині, Летківці та Губнику, Четвертинівці.

Клімат помірно-континентальний з вологою нестійкою зимою і теплим літом. Середньорічні температури: літня - +22 градусів, зимова - -4,5 градусів. Річна кількість опадів – 500 мм. Середня протяжність без морозного періоду 165-175 днів. Рельєф території і кліматичні умови сприяють розвитку сільського господарства та інших галузей господарського комплексу.