Тростянецька районна рада
Тростянецький район Вінницька область

За перелік та склад нових районів Парламент має проголосувати до середини липня.

Переглядів: 563

 

  З наступного року більшість послуг надаватимуться на рівні громад. Райони ж будуть потрібні здебільшого для організації системи державної виконавчої влади на місцях. Тому мешканцям міст і сіл не варто надто перейматися питаннями зміни конфігурацій і функцій районного рівня.

    Чинний районний поділ в Україні не відповідає сучасним критеріям і був сформований під іншу соціально-політичну систему в період від 60 до 100 років тому. І за розмірами вони не співмірні. У нас є райони, де мешкає 6-7 тисяч жителів, і райони, де жителів понад 180 тисяч.  Щоб створити ефективний районний рівень, потрібний в основному для організації системи державної виконавчої влади на місцях, чинний поділ необхідно оптимізувати. Для цього Мінрегіон створив чіткі критерії і запропонував проект щодо кількості та складу районів по кожній області і АР Крим. Цьому передували непрості дискусії з залученням представників місцевої влади, профільних асоціацій, народних депутатів та експертів від проектів міжнародної технічної допомоги.

      Райони – це перш за все  організація державної влади.  А реформа районів – це  оптимізація державного управляння. Тому вони мають бути приблизно однаковими. Нижній поріг у 150 тисяч жителів – це європейський стандарт.

       Щоб  з 1 січня 2021 року уся система територіальної організації влади могла ефективно працювати у нових умовах, потрібно провести вибори у жовтні цього року на новій територіальній основі громад і районів. Отже не пізніше середини липня, до кінця цієї сесії Парламенту, мають бути прийняті рішення про створення громад і районів. Часу на прийняття цієї постанови – до середини липня. Також найближчим часом до Парламенту буде поданий законопроект, який врегульовуватиме процедурні питання ліквідації старих і утворення нових район. Якщо результат голосування буде позитивним, з нового року житимемо у новій - децентралізованій Україні..

    Одне з головних питань функціонування майбутніх районів – повноваження і фінансування районних рад. Районі ради будуть, доки це записано у Конституції.   Є частина повноважень, які громадам самим буде важко виконувати, і їх поки можна залишити за райрадами. Це і спеціальна загальна середня освіта, і підтримка закладів охорони здоров’я вторинного рівня, і соціальний захист, і планування території тощо. А от звідки буде фінансуватися районні ради – чи з частини податків, чи за рахунок окремої субвенції, чи ще якось – питання поки відкрите. Це  питання має бути  закладено у змінах до Бюджетного і Податкового кодексів.

« повернутися до списку новин