Тростянецька районна рада
Тростянецький район Вінницька область

30 вересня – Всеукраїнський День бібліотек

Переглядів: 187

Сучасна бібліотека – це не лише сховище для книг, а й своєрідний електронний архів, місце, де можна отримати доступ до інформації як на традиційних носіях, так і в електронному вигляді. Це соціальний інститут, діяльність якого спрямована на забезпечення рівного доступу до інформації, за умов розвитку процесів гуманізації освіти, її інформатизації, відкритості й формування освітніх інформаційних потреб, який здатен якісно забезпечити і технологічний, і соціальний, і освітній доступ до інформації.  

Всі ми знаємо,  що у кожної справи є свій початок, є своя історія. Початком розвитку бібліотечної справи у  Тростянці став далекий 1910 рік , у якому вперше згадується про те, що при двокласному училищі цукрового заводу відкрито бібліотеку, яка налічувала лише 435 книг.

У 1924 році у Тростянці діяли дві початкові та семирічна трудова школа, дитячий будинок, школа ліквідації неписемності. 3 культурно-освітніх закладів тоді відкрили бібліотеку, кінотеатр та самодіяльний театр. У 1935 році книжковий фонд становив 6 тисяч примірників книг. Тимчасова окупація Тростянця завдала великих втрат бібліотеці. Під час війни було втрачено багато книг. Проте   вже  у 1944 році було відновлено бібліотеку і надано їй напівпідвальне приміщення двоповерхового будинку.

Відновлювала розорену війною бібліотеку Ольга Варфоломіївна Левицька з 1944 року по 1946 рік.

В період  з 1946-1954 pоки завідувачкою  бібліотеки працювала Федченко Людмила Михайлівна; 1954-1957 pоки – Ткачук Микола Костянтинович; 1957-1963 pоки - Єрмаченкова Валентина Дмитрівна.

Великий вклад у розбудову районної бібліотеки для дорослих 50-60-х pоках внесли працівники  Рознюк Надія Федорівна, Бузиновська Фросина Трохимівна, Барановська Зінаїда Павлівна, Подолянчук Марія Дмитрівна.

Особливо вагомий внесок у  становленні книгозбірні Алябишевої Ольги Іларіонівни, яка прийшла працювати в бібліотеку в 1954 році, а у 1963 році очолила невеличкий колектив (3 чоловіки) районної бібліотеки до 1972 року.

У жовтні 1953 року на базі районної бібліотеки було відкрито районну бібліотеку для дітей. Книжковий фонд становив 1975 екземплярів книг.

У 1955 році  у  районі було 19 бібліотек , з них: 9 сільський державних, 8 приклубних, 1 районна для дорослих та 1 бібліотека для дітей.

У 1960 році бібліотека переведена в новозбудований будинок культури.

У  70-х роках  у  Тростянці працювало 6 бібліотек: 3 державні (для дорослих, дітей і міська); 3 профспілкових (спиртозавод, сільгосптехніка).

Із  1972 року районну  бібліотеку очолила Хлопчик Галина Пилипівна, яка із 1958 року  по 1965 рік працювала завідуючою бібліотеки с. Красногірка, з 1965 року - методистом даної бібліотеки.

Згідно Постанови ЦК КПРС (1974р.) «Про підвищення ролі бібліотек у комуністичному вихованні трудящих і науково-технічному прогресі» в 70-х роках почалась велика робота, по підготовці до централізації бібліотечної системи.

1 липня 1977року особливо пам’ятний день для бібліотекарів району. Раніше самостійні 39 бібліотек, були об’єднані в одну централізовану бібліотечну систему району з єдиним книжковим фондом і штатом працівників, єдиним керівництвом, централізованим комплектуванням.

Першим директором ЦБС стала завідуюча бібліотекою для дорослих Галина Пилипівна Хлопчик, яку очолювала її беззмінно 20 років  (до  1997 року). Штат новоствореної ЦБС складав 58 чоловік.

Дo структури ЦБС входили: районна бібліотека з новоствореними відділами, районна дитяча бібліотека, та 37 бібліотек - філіалів. Керівництво бібліотекою здійснювали  директор та його заступники.

Відділи,  які входили в структуру бібліотечної системи:

-        адміністративно-господарський;

-        відділ комплектування і обробки, організації каталогів;

-        відділ організації і використання єдиного книжкового фонду;

-        відділ обслуговування;

-        відділ організаційно-методичної та інформаційно-бібліографічної роботи.

Переваги централізації незаперечні. Так кожен читач району отримав можливість одержати потрібну книгу не лише із фонду своєї бібліотеки, а й з ЦРБ та з будь-якого філіалу системи, у фонді якої понад 400 тисяч книг.

 У 1987 році  обслуговування населення району здійснює 86 бібліотек різних відомств. Із 41 - го населеного пункту, 32 мають стаціонарні бібліотеки: 30 державних, 2 відомчі, 5 обслуговуються бібліобусом від районної бібліотеки, 2 бригадним абонементом, 2 бібліотечними пунктами сільський бібліотек-філіалів.

У 1991 році   центральна бібліотека закінчила капітальний ремонт другого поверху уже свого приміщення і перевела відділи в нове приміщення.

Розпорядженням райдержадміністрації від 19.04.1996року «Про державну реєстрацію Тростянецької ЦБС» системі надано статус юридичної особи.

З 1 лютого 1997 року директором ЦБС призначена Кирнична Ніна Максимівна, яка до цього працювала заступником директора по роботі з юними читачами.

У  2003 році районна рада виносить питання на сесію про реорганізацію Тростянецької ЦБС і рішенням 5 сесії 4 скликання від 23 січня 2003 року  п.10 прийнято: «У зв’язку з розмежуванням видатків між видами місцевих бюджетів на 2003 рік, відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, починаючи з 01.01.2003 року, провести реорганізацію Тростянецькрї ЦБС в центральну районну бібліотеку з її філіями на селі в термін до 01.03.2003 року».

Наказом відділу культури Тростянецької райдержадміністрації від 30.01.2004 року  сільські бібліотеки - філії передані у підпорядкування сільських, рад без передачі бібліотечних фондів з балансу ЦРБ. Таким чином, мережа бібліотек, на кінець 2004 року діє за принципом часткової децентралізації.

У 2006 році відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення 3 сесії 5 скликання Тростянецької районної ради від 28.09.2006 року «Про передачу об’єктів спільної власності територіальних громад району до комунальної власності територіальних громад» Тростянецька районна бібліотека віднесена до майна комунальної власності Тростянецької районної ради.

У 2009 році рішенням 14 сесії районної ради від 10.04.2009 року затверджено Статут Тростянецької центральної районної бібліотеки, відповідно якого бібліотека має назву комунальна установа «Тростянецька центральна районна бібліотека».

02.11.2009 року на посаду директора бібліотеки призначено Дереш Марію Борисівну.

Час іде, бібліотека змінюється. Перед колективом постає питання про удосконалення бібліотечних технологій,      впровадження комп’ютерної техніки для покращення бібліотечного обслуговування.  В листопаді 2010 року бібліотека взяла участь у написанні проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет II» програми «Бібліоміст» і разом з трьома сільськими бібліотеками стала його переможцем. У 2011 році отримує нове комп’ютерне обладнання з підключенням до Інтернет. При бібліотеці відкрито Інтернет - центр, де користувачі мають змогу безкоштовно користуватися всесвітньою мережею. А доступ до мережі забезпечує 6 одиниць комп’ютерної техніки. Комунальний заклад «Тростянецька центральна районна бібліотека» впевнено зайняла свою нішу в інформаційно-освітньому просторі  району. Незважаючи на проблеми сьогодення, бібліотекарі працюють, знаходять нові форми роботи, продовжують виконувати свою просвітницьку місію, залишаються джерелом знань, центром інформаційної та духовної культури для розбудови України.  

   Шановні бібліотекарі Тростянецького району!

Тростянецька районна рада  сердечно вітає вас із професійним святом - Днем бібліотек! Ви несете своїм читачам радість знань, високу культуру, любов до мистецтва. Нехай ваша працьовитість, життєва цілеспрямованість і високий професіоналізм допоможуть зберегти і примножити інтелектуальний і культурний потенціал нашого рідного краю.

Бажаємо вам нових ініціатив, цікавих перспективних проектів при виконанні свого професійного обов'язку. Нехай ваша праця - праця хранителів людської мудрості - завжди користується заслуженою повагою в суспільстві і знаходить гідний відгук у людських серцях! Міцного всім вам здоров'я, щастя, благополуччя та нових творчих здобутків у вашій благородній справі!

« повернутися до списку новин